Çınarcık Yurt Müdürlüğü öğrencilerinin katılımıyla ve 2 aylık süre içerisinde emek vererek hazırladıkları ebru resim sergisi büyük bir katılımla gerçekleştirildi.

Yurt Öğrencimiz İpek KILINÇARSLAN‘ın yaptığı açılış konuşmasında ebru sanatı ve tarihçesi ile ilgili kısaca bilgi verildi. Konuşmasında :”Suda erimeyen boyaların yoğunlaştırılmış su üzerine serpilerek nakışlı kâğıt elde etme sanatına ebru denir. Renklerin suda dansı diyebiliriz ebru sanatı için... Ebru sanatı, en eski Türk kâğıt süsleme sanatlarındandır. Orta Asya dillerinden Çağatayca’da “hare gibi, damarlı” anlamına gelen ‘Ebre’ kelimesi Ebru sanatının bilinen ilk adıdır. Tarihi tespit edilmiş en eski ebru 1447 yılına ait olup, Topkapı Sarayı’nda bulunmaktadır.

Mevlana  Hazretlerinin " Su nakış tutmaz diyen beri gelsin” sözüyle ebru sanatına verdiği önemi anlatmaktadır.” dedi.
Açılış konuşmasından sonra gönüllülük esasına göre ücret almadan fedakârca bu sanatı öğrencilerimize öğretmede büyük gayret sarf eden Ebru hocası Levent YILDIRIM’a Çınarcık Kaymakam Vekili Abdulselam ÖZTÜRK tarafından sertifikası verildi. 

Kaymakam ÖZTÜRK yaptığı konuşmada :” Eski Türk kağıt süsleme sanatlarından biri olan ebru sanatına verdikleri emekten dolayı başta Yurt Müdürü Aysun OKUR ÖZDEMİR ve Ebru Hocası Levent YILDIRIM olmak üzere tüm öğrencilerimize teşekkür ediyorum. Hayırlı uğurlu olsun” diyerek serginin açılışını diğer protokol üyelerinin katılımıyla gerçekleştirildi.