Tekerlekli Sandalye Basketbol Süper Ligi’nde mücadele eden Yalova Ortopedikler Spor Kulübü (YOSK), 3 Aralık Dünya Engelliler Günü’nde Galatasaray Tekerlekli Sandalye Basketbol Takımı ile sahada kıyasıya mücadele etti. 

Müsabaka gününün özellikle 3 Aralık Dünya Engelliler Gününe alınması ile iki takımda, bu konuda farkındalık yaratmak ve engellerin yaşamın her alında kaldırılabileceğini göstermek istediklerini belirttiler. 

Yalova’daki okullar, halk ve engelli dernekleri coşkulu bir katılım sağladı. Müsabakaya halkın yoğun ilgisi ve desteği sporcuların motivasyonunu olumlu yönde etkiledi.

YOSK Başkanı, Alparslan Erkoç yaptığı konuşmada 3 Aralık Dünya Engelliler gününde böyle coşkulu seyirciler önünde ülkemizin saygın takımlarında Galatasaray Tekerlekli Sandalye Basketbol ile mücadele etmekten büyük bir mutluluk duyacaklarını söyledi. Başta Valimiz Muammer Erol’a, protokol üyelerine ve halkımıza teşekkürlerimi iletiyor, spora ve sporcuya verilen destekten dolayı duyduğum onuru ifade etmek istiyorum dedi.

Karşılaşma öncesinde düzenlenen törende, YOSK tarafından yılın antrenörü seçilen Galatasaray Tekerlekli Sandalye Basketbol Takımı Baş antrenörü Sedat İncesu'ya Yalova Valisi Muammer Erol tarafından plaket takdim edildi.

YOSK'un eski baş antrenörü Murat Saltan'a plaketini ise AK Parti Yalova Belediye Başkan Adayı Yusuf Ziya Öztabak verdi. YOSK'un eski oyuncuları Ahmet Mencik, Şuayip Kablan ve Hamza Sarıyıldız'a da plaketleri sunuldu.

3 Aralık Dünya Engelliler Günü dolayısıyla Esvet Sabri Aytaşman Özel Eğitim Meslek Okulu öğrencisi 15 yaşındaki Doğa Ayşe Gülmez de salonda İstiklal Marşı'nı okudu.

3 Aralık Dünya Engelliler Günü dolayısıyla 90. Yıl Spor Salonu'nda oynanan lig maçını Yalova Valisi Muammer Erol’un yanı sıra Yalova Milli Eğitim Müdürü Ali Tosun, Yalova Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Metin Kaplan, Yalova Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Faruk Uyar, Yalova Turizm Müdürü Şeref Tali ve çok sayıda basketbol sever takip etti. 

İncesi Yalova’da yılın antrenörü ödülünü aldı
Karşılaşma öncesinde Yalova Ortopedikler Spor Kulübü (YOSK) tarafından yılın antrenörü seçilen Galatasaray’ın başarılı çalıştırıcısı Sedat İncesu’ya plaketini Yalova Valisi Muammer Erol takdim etti.

“Yalova’ya teşekkür ediyorum”
Karşılaşma sonrasında açıklamalarda bulunan Galatasaray Başantrenörü Sedat İncesu, "Daha önce de birkaç kez yılın antrenörü seçildim. O zaman da söylediğim gibi ben yılın en iyi takımının ve sporcularının antrenörüyüm. Alpaslan Erkoç Başkana ve Yalova’ya teşekkür ediyorum. Muazzam bir organizasyon oldu. Çok güzel bir farkındalık yaşadık. Takımımı ve YOSK’u kutluyorum. Önümüzdeki hafta Beşiktaş’la oynayacağız. Önemli bir derbi ve ona hazırlanıyorum. Herkese teşekkür ederim” şeklinde konuştu.

Sarı kırmızılı takımın yıldız ismi İsmail Ar, "Dünya Engelliler Günü’nde güzel bir maç oldu. En önemlisi de gençlerin bu maçı izlemesi ve destek vermesiydi. Güzel bir farkındalık oluşturduğumuza inanıyorum. Haftaya Beşiktaş’la maçımız var. O maç öncesinde güzel bir prova oldu. Herkesin tüm Yalova’yı desteklemesini istiyorum” dedi.